Що потрібно знати про календар обов’язкової вакцинації в Україні та чим він відрізняється від аналогічних календарів закордоном. Розповідає педіатр Нової Поліклініки Мар’яна Звір.
На сьогодні з український календар вакцинації включає обов’язкову профілактику від таких захворювань як:
- Туберкульоз
- Гепатит В
- Дифтерія
- Правець
- Кашлюк
- Поліомієліт
- Кір
- Краснуха
- Гемофільна інфекція типу В
Кожне щеплення проводиться відповідно до віку дитини у визначений термін.
Це «мінімальний "набір імунітету"
- захистить вашу дитину від інфекції чи важких ускладнень внаслідок перенесеної інфекції
- убезпечить суспільство від небезпечних інфекцій,
- забезпечить повноцінний захист населення від спалахів захворювань та створить так званий «колективний імунітет» .
Чому саме цей перелік? Це залежить від багатьох факторів:
- рівня інфекційних захворювань в країні;
- доведених наукою доказів на користь вакцинації щодо доцільності та ефективності;-
- фінансових можливостей країни;
- думки фахівців та спеціалістів у цьому питанні.
Чи визнаються наші щеплення закордоном?
Національний календар наближений до календаря щеплень США та європейських країн. Саме тому, якщо ви зробили всю вакцинацію в Україні, у вас не виникне жодних проблем за кордоном, зокрема, щодо відвідування дошкільного/шкільного/ вищого-навчального закладу, і ви не будете загрозою поширення небезпечних інфекцій.
Є щеплення, включені в календар обов’язкових закордоном, а в нас ні. Однак, в Україні їх можна зробити на комерційних засадах.
Зокрема, календар щеплень у США Крім перелічених вище хвороб, включає профілактику від таких захворювань як: гепатит А, пневмокок, менінгокок, ротавірусна інфекція (2,3,6 міс), вітряна віспа, дівчаткам віком від 11-12р- проти інфекції, спричиненої вірусом папіломи людини(ВПЛ).
Або, наприклад, Фінський календар щеплень включає профілактику ротавірусної інфекції (2 ,3 5 міс.), пневмококу( 3, 5 міс.), грипу(5,6 міс, і кожного наступного року- раз в рік), вітряної віспи ( 18 міс, далі залежить від того чи дитина хворіла раніше), ВПЛ ( дівчаткам 11-12 р)
Переваги вакцинації:
- Експертами ВООЗ підраховано, що в глобальному масштабі причиною смерті понад 50% дітей, які помирають, не досягнувши 5-річного віку , є захворювання, яким можна запобігти.
- Щороку завдяки вакцинації вдається врятувати 2,5 млн дитячих життів . Це вражає.
- Завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу ( отже, варіант: «краще перехворіти» не варіант взагалі)
- Захворюваність на поліомієліт знизилась на 99% і скоро людство назавжди зможе забути цю хворобу.
АЛЕ в 2021- 2022 році в Україні зафіксували спалах поліо (у 20-ти дітей на Рівненщині та Закарпатті виявили вірус поліо, з них 1 дитина отримала параліч, а 19 – мали безсимптомний перебіг). На сьогоднішній день розповсюдження дикого вірусу поліо фіксується на території Афганістану та Пакистану. На жаль, Україна може опинитися поруч з цими країнами через низький відсоток вакцинації.
- Знизився рівень захворюваності на дифтерію, правець, кашлюк, краснуху;
- Глобальна смертність від кору знизилась на 75%. Пам’ятаєте спалах кору у 2017-2018 рр.? Тоді 115 тис. людей захворіло, 41 людина померла, з них 25 - це ДІТИ. В 2018 році найбільше постраждали країни з найвищим рівнем захворюваності: Демократична Республіка Корея, Ліберія, Мадагаскар, Сомалі та України – ось ще одна «чудова» п’ятірка.
- Знизилась щорічна смертність від правця новонароджених більше, ніж у 13 разів.
Хибними є твердження: «…краще перехворіти» , «…а мене омине», «…а раніше діти теж хворіли, і от всі здорові», « …а от від вакцинації діти стають інвалідами» і ще багато-багато іншого, адже це не аргументи- це незнання. Є такий вислів: « Якщо не хочеш-знайдеш тисячу виправдань, якщо хочеш- знайдеш тисячу можливостей.
Отож бажаємо Вам знайти тисячу можливостей вакцинуватися, і ми Вам у цьому допоможемо!